Spotkanie autorskie z Wojciechem Rogacinem
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Wojciechem Rogacinem, autorem pierwszej w Polsce biografii ukraińskiego prezydenta – Wołodymyra Zełeńskiego. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy, którego niezłomna walka z rosyjskim agresorem budzi powszechny szacunek?
Już teraz historia życia Zełenskiego to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie podejrzewał. Od popularnego aktora komediowego do przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji. Prezydent, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, podziwiany i już naśladowany przez polityków na całym świecie.
Jak wyglądało dzieciństwo prezydenta Ukrainy, jego dom rodzinny oraz relacje z rówieśnikami? W jaki sposób żydowskie pochodzenie wpłynęło na jego dalsze wybory? Co mówili o nim ci, którzy go znali, zanim zyskał sławę? Jak wyglądała jego droga do kariery aktorskiej, a nawet celebryckiej? Jakie są najważniejsze cechy osobowości Zełenskiego? Co mówił sam o sobie, o swoim stosunku do świata i ludzi?
Wojciech Rogacin – redaktor naczelny dziennika „Polska Times”, w którym zaczynał jako jeden z założycieli. Odpowiadał wówczas za współpracę dziennika z brytyjskim „The Times”. Dziennikarz, zajmujący się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, USA oraz krajów byłego ZSRR. Był korespondentem „Newsweeka” podczas wojny w Iraku w latach 2003–2004. Pracował między innymi jako dziennikarz działu zagranicznego w „Gazecie Wyborczej” i „Newsweek Polska”. Współtwórca Agencji Informacyjnej Polska Press. Związany z Uniwersytetem SWPS w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty dziennikarskie. Współautor książki „Korespondenci PL” o polskich reporterach wojennych.
Kiedy: 22 września, godz. 17:30
Gdzie: Czytelnia Naukowa nr XXI, ul. Bukietowa 4a
Cena: Wstęp wolny, bez zapisów
Spotkanie autorskie finansowane z Funduszu Edukacji Kulturalnej 2022.
Organizowane w ramach obchodów 100 lat Biblioteki na Mokotowie