Zapraszamy na spotkanie autorskie z Grzegorzem Łubczykiem, autorem książki „Od Rubika do Rubika: w cztery oczy z Ojcem i Synem”
🔸 21 maja 2024 (wtorek), godzina 17.00
🔹 Wypożyczalnia i Czytelnia Książek Naukowych Nr XI, Grójecka 77
W 2024 roku mija równo 50 lat od wymyślenia Magicznej kostki – zabawki logicznej znanej pod nazwą Kostka Rubika. Jednocześnie autor wynalazku, Ernő Rubik, w lipcu będzie świętował swoje 80 urodziny. To dobra okazja, aby bliżej przyjrzeć się jego postaci.
Grzegorz Łubczyk twórcę niezwyklej kostki poznał osobiście. W książce „Od Rubika do Rubika: w cztery oczy z Ojcem i Synem” opowiada o nim samym, jak również o jego ojcu (także Ernő), najbardziej znanym węgierskim konstruktorze samolotów.
Ernő Rubik, ojciec – węgierski inżynier mechanik, pilot, wynalazca, najbardziej znany węgierski konstruktor szybowców (28) i samolotów sportowych (4). W 1935 roku w tunelu aerodynamicznym Politechniki Warszawskiej, poddawał sprawdzianom swoje modele. Wtedy poznał i zaprzyjaźnił się z ojcami przedwojennego lotnictwa polskiego i wybitnymi lotnikami oraz z tymi, którzy później brali udział w bitwie o Anglię. Robił też zdjęcia Warszawy, nie wiedząc, że dokumentuje miasto, które za kilka lat ulegnie zagładzie.
Ernő Rubik, syn – węgierski architekt i rzeźbiarz. W 1974 wynalazł zabawkę logiczną nazwaną od jego nazwiska kostką Rubika (węg. bűvös kocka, magiczna kostka), którą miało w rękach, próbując ją ułożyć, ponad miliard osób. Ten magiczny sześcian nazywany m.in.: „zabójcą nudy”, „węgierskim postrachem”, „algorytmem Boga”, „diabelskim wynalazkiem”, „potworkiem Frankensteina”, „arcydziełem arcydzieł”, „narzędziem umysłowych tortur”, „cudownym szaleństwem” czy „bronią masowej zagłady”, nadal żyje i wciąż trafia do rąk nowych pokoleń na całym świecie. Wykorzystują go także różne dziedziny wiedzy i nauki, zwłaszcza świat matematyki i sztuki.
Książka Grzegorza Łubczyka powstała na podstawie osobistych spotkań i rozmów autora z panami Rubikami. Opowieść uzupełniają unikatowe zdjęcia obu panów Rubików, a także fotografie Warszawy z 1935 roku wykonane przez Ernő Rubika, ojca. Autorem bardzo ciekawego opracowania graficznego publikacji jest mieszkający na Węgrzech wybitny polski grafik Krzysztof Ducki.
O autorze
Grzegorz Łubczyk, wieloletni korespondent polskiej prasy w Budapeszcie, autor książek i filmów dokumentalnych o tematyce polsko-węgierskiej, głównie ukazujących fenomen wojennego uchodźstwa polskiego na Węgrzech, b. ambasador RP w Budapeszcie.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę i uzyskać podpis autora.
Biblioteka znajduje się na piętrze, w budynku nie ma windy.
Wypożyczalnia i Czytelnia Książek Naukowych Nr XI
ul. Grójecka 77
02-094 Warszawa
tel.: 22 822 44 17
e-mail: czytelnia@bpochota.waw.pl