sierpnia

tel.: 22 833-21-83
e-mail: wyp16@bpzoliborz.pl

• dzieci

Zapraszamy na wykład “Powstańcze Anioły“, który wygłosi Marcin Łaszczyński, historyk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej
IPN w Warszawie. Spotkanie odbędzie się podczas Historycznego Pikniku Rodzinnego na Żoliborzu.

2 sierpnia (piątek), godz. 17.00
Wypożyczalnia nr 16, ul. Słowackiego 19a

“Powstańcze Anioły” to prelekcja o szczególnych i wyjątkowych, jak na warunki wojenne zachowaniach i zaangażowaniach różnych ludzi i grup społecznych w czasie powstania warszawskiego. Powstanie Warszawskie było starannie przygotowywane od wielu miesięcy i stanowiło kulminację akcji „Burza”. Ocenia się, że uczestniczyło w nim około 20 tys. żołnierzy Armii Krajowej. Trzeba jednak pamiętać, że ówczesna Warszawa była miastem zamieszkiwanym przez niemal milion cywilnych obywateli. Bez ich zaangażowania, które częstokroć było okupione najwyższą ceną, powstańczy zryw nie miałby żadnych szans powodzenia.

Z chwilą wybuchu powstania powszechny entuzjazm cywilnych mieszkańców Warszawy miał oczywiście ogromne znaczenie dla żołnierzy Armii Krajowej, umacniając i tak wysokie już morale walczących. Równie ważne, a w licznych przypadkach – ważniejsze, były jednak wymierne formy wsparcia. Żołnierze mogli liczyć m.in. na pomoc we wznoszeniu barykad, zaopatrzeniu w żywność i wodę, we wsparciu medycznym czy akcjach sabotażowych przeciwko Niemcom.

grafika promująca historyczny piknik rodzinny w 80. rocznicę powstania warszawskiego. napisy na tle urwanego ceglanego muru i szarej ściany oraz rzeźby anioła i flagi polski. tekst: 80 rocznica powstania warszawskiego 1944 / 2024, historyczny piknik rodzinny na żoliborzu 2 VIII 2024, godz. 14.00, wypożyczalnia nr 16, ul. słowackiego 19a; "Powstańcze Anioły" wykład Marcina Łaszczyńskiego, historyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie o niezwykłych wojennych zachowaniach i zaangażowaniach różnych ludzi i grup społecznych, logotyp instytutu pamięci narodowej oddział w warszawie

ul. J. Słowackiego 19a
tel.: 22 833-21-83