czerwca

Biblioteka “Przy Zawiszy” (W76)

Al. Jerozolimskie 121/123
e-mail: przyzawiszy@bpochota.waw.pl

Koło Naukowe Arabistów UW, Zellige – Stowarzyszenie Przyjaciół Maroka oraz Biblioteka “Przy Zawiszy”, mają zaszczyt zaprosić na wykład pt. “Maroko – perły architektury”.

Jak sugeruje tytuł, spotkanie będzie poświęcone architekturze Królestwa Marokańskiego.

Poprzez opowieść o sztuce, omówione zostaną poszczególne okresy w dziejach królestwa: czasy dynastii Idrysydów, Almorawidów i Almohadów, Marynidów oraz panującą do dziś dynastię Alawitów, z uwzględnieniem roli, jaką w historii kraju odegrały władze kolonialne – Francja i w mniejszym stopniu Hiszpania.

W wykładzie nie zabraknie tego, co wyróżnia styl marokański i sprawia, że czasem wystarczy tylko rzucić okiem na fotografię, by stwierdzić, że prawdopodobnie została wykonana właśnie w Maroku.

Prelegenci wyjaśnią zatem, jak wygląda typowo marokański minaret, czym jest zellige, czy jakie elementy architektoniczne i zestawienia kolorów są najbardziej charakterystyczne dla tego kraju.

Gościem specjalnym będzie Zellige – Stowarzyszenie Przyjaciół Maroka, dzięki któremu będziemy mogli obejrzeć pokaz parzenia tradycyjnej marokańskiej herbaty. Odbędzie się również degustacja.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również sponsorowana przez Forum Młodych Dyplomatów wystawa fotografii “Dwa Spojrzenia na Maroko” autorstwa Justyny Krawczyk i Macieja Jesiotra.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kampus, a patronat honorowy – Embassy of the Kingdom of Morocco in Poland.

Biblioteka “Przy Zawiszy” (W76)

Al. Jerozolimskie 121/123
e-mail: przyzawiszy@bpochota.waw.pl