09
listopada
2023

Godzina rozpoczęcia :
17:00

Godzina zakończenia:
18:30

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
02-120 Warszawa
tel.: 22 822 53 18
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl

Dla kogo ?

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Kolejne spotkanie z cyklu “Wieczory Kultur Świata” przed nami! 9 listopada (czwartek), o godzinie 17:00 w Bibliotece “Pod Skrzydłami” (Grójecka 109) gościć będziemy podróżnika i autora Marka Łasisza, który zabierze nas w podróż po Islandii.
Na uczestników czekać będzie islandzka przekąska 🙂
Islandia zimą? Czy warto tu przyjechać, kiedy dzień trwa jedynie cztery godziny, a zwiedzanie często utrudniają śnieżne zawieje, oblodzone drogi i brak naturalnego światła przez większą część doby? Zdaniem autora prelekcji — oczywiście!

Tylko zimą zobaczymy piękne, białe, bajkowe krajobrazy prawdziwej Ísland — czyli krainy lodu, jak nazwali ją pierwsi odkrywcy, gdzie słowo ís oznacza właśnie lód. Tymi pierwszymi odkrywcami byli wikingowie, wojownicy z północy, którzy byli postrachem Europy przez ponad dwieście lat. Jednak ich celem było nie tylko grabienie średniowiecznych kościołów. Ludzie ci wyruszali na niezwykłe wyprawy odkrywcze, zasiedlali nowe lądy, a jeden z nich, urodzony na Islandii Leif Eriksson, poprowadził wyprawę, która sięgnęła wybrzeży Ameryki Północnej na pięćset lat przed Krzysztofem Kolumbem!

Podczas prelekcji wyruszymy śladami wikingów, poznając spektakularne krajobrazy zimowej Islandii. Zobaczymy najbardziej aktywny gejzer Europy, wodospady, które zimą ukrywają się pod grubą lodową tarczą i piękne jezioro Thingvallavatn. Na północy wyspy będziemy szukać pozostałości domu, w którym urodził się Leif Eriksson, pójdziemy tam także na trekking w poszukiwaniu ukrytych wodospadów i w jednym z północnych fiordów spotkamy się z nadciągającą znad Atlantyku burzą śnieżną. Zajrzymy do bajkowego Parku Narodowego Thingvellir, który jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć granice płyt tektonicznych Ziemi.

Na szlaku naszej zimowej wędrówki spotkamy także stada Islanderów, czyli koni islandzkich, które całe swoje życie spędzają na dworze. Będziemy podziwiać malownicze kościółki i osady zagubione w białej pustce. Reykjavík nocą przywita nas niezwykłą iluminacją, na którą składają się miliony światełek, które starają się pokonać mrok. Zastanowimy się także, co robić w stolicy, gdy warunki pogodowe nie pozwolą nam wyruszyć w trasę. Na koniec zaś postaramy się odnaleźć zorzę polarną — to w końcu jeden z głównych powodów, dla których przybywamy tu zimą!

———

Marek Łasisz ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Specjalizuje się w tematyce amerykanistycznej. Przewędrował piętnaście krajów Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej podczas samodzielnie zorganizowanych wypraw. Dzieli się opowieściami, wiedzą, autorskimi fotografiami i filmami podczas prelekcji, warsztatów i spotkań autorskich. Jest autorem książki “Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata” oraz powieści przygodowych stanowiących trylogię “Dom wilka”.

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
02-120 Warszawa
tel.: 22 822 53 18
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl