Wrocław otrzymał 30 października 2019 roku tytuł Miasta Literatury UNESCO. Informację o tym, że stolica Dolnego Śląska otrzymała tytuł Miasta Literatury UNESCO zamieścił na swoim profilu na Facebooku Wrocławski Dom Literatury. Informacja ta umieszczona jest też na oficjalnej stornie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.
“Ależ się porobiło, Wrocław Miastem Literatury UNESCO! Wiosną tego roku dostaliśmy zielone światło od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, by składać aplikację do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Nie było lekko, ale zakasaliśmy rękawy i w zespole Wrocławskiego Domu Literatury zasiedliśmy do pracy. Zarwaliśmy kilka nocy, wypiliśmy duże ilości kawy i aplikację napisaliśmy. I jest!” – napisano na profilu Wrocławskiego Domu Literatury.
We wpisie pojawił się również komentarz noblistki Olgi Tokarczuk, członkini rady programowej Wrocławskiego Domu Literatury. “Być może dziwnie to zabrzmi w moich ustach, ale to naprawdę najbardziej niesamowite literackie tygodnie w historii Wrocławia. Bardzo się cieszę z tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Wrocławia!” – napisała Tokarczuk. Za napisanie zwycięskiej aplikacji do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO odpowiada zespół Wrocławskiego Domu Literatury, choć pomysł zasugerował prezydent Jacek Sutryk.
Uzasadniając swój tegoroczny wybór 66 Miast Kreatywnych UNESCO, dyrektor generalna UNESCO, Audrey Azoulay, podkreśliła: “Na całym świecie te właśnie miasta, każde na swój sposób, czynią kulturę filarem, a nie dodatkiem swoich strategii”.
Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 r. Jak czytamy na stronie Polskiego Komitetu ds. UNESCO, inicjatywa ta ma za zadanie “wspierać rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturalny miast oparty na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju. Przyłączając się do Sieci miasta potwierdzają swoje zobowiązanie do rozwijania partnerstwa, promowania kreatywności, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym”.
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: film, literatura, muzyka, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa, design oraz sztuka mediów. W tym roku Audrey Azoulay wyznaczyła 66 Miast Kreatywnych UNESCO.
Pierwszym polskim miastem, które dołączyło do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO był Kraków. W 2013 roku stolica Małopolski otrzymała tytuł Miasta Literatury UNESCO. W 2015 roku Katowice otrzymały ten tytuł w dziedzinie muzyki, w 2017 Łódź – w dziedzinie filmu.