Dotyczy:

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52)

ul. Kolegiacka 3
02-960 Warszawa
tel.: 22 277 03 77
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl

Rodzinne warsztaty wycinanki podwarszawskiej w Wilanowie

Kto: Wilanowska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Binduga
Co: Rodzinne warsztaty wycinanki podwarszawskiej
Kiedy: piątek, 22 listopada, godz. 17:00
Gdzie: Biblioteka Główna, ul. Kolegiacka 3
Zapisy: 22 277 03 77 lub odrodzenieurzecza@gmail.com 

Lubicie sztukę ludową? Zachwycają Was piękne i kunsztowne dzieła, które potrafią stworzyć artyści? Chcielibyście spróbować się w tworzeniu podwarszawskich wycinanek pod czujnym okiem znawczyni tradycji z nadwiślańskiego Urzecza – Pani Marizy Nawrockiej-Mierzwy. 

Nic prostszego! Wystarczy zapisać się na warsztaty, które Stowarzyszenie Binduga poprowadzi w naszej Bibliotece.

Wycinanka podwarszawska wywodzi się z nadwiślańskiego Urzecza i jest najstarszą formą wycinanki ludowej na Mazowszu. Zrodziła się na wsiach leżących w pobliżu fabryki papieru w Jeziornie, skąd pochodził gładki i kolorowy papier glansowany. Zainspirował on kobiety z Urzecza do tworzenia prostych wycinanek z papieru, którymi zdobiły wnętrza chat. Wycinanka podwarszawska charakteryzuje się prostotą form i archaicznym cięciem. Z papieru wycinano najczęściej proste kółka i gwiazdy, postaci ludzi oraz kwadraty o ażurowym wzorze. Dziś, na Urzeczu i w okolicach Kołbieli, jedynie kilka twórczyń potrafi wykonywać wycinanki w tym archaicznym stylu.

Stowarzyszenie Odrodzenie Urzecza pt. WYCINANKA Z NADWIŚLAŃSKIEGO URZECZA – ODRODZENIE DZIEDZICTWA. Cykl warsztatów z mistrzyniami tradycji i badania naukowe.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy telefoniczne.

Beżowe tło, złote wycinanki, zdjęcie przedstawiające 4 ubrane w ludowe stroje panie, robiące wycinanki. Tekst "Wilanowska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Binduga zapraszają na Rodzinne warsztaty wycinanki podwarszawskiej , piątek 22 listopada, godz. 17:00, Biblioteka Główna, ul. Kolegiacka 3. Zapisy 22 277 03 77" Logotypy.