Sopot w literaturze, literatura w Sopocie
Wydawca | Uniwersytet Gdański |
Miejsce wydania | Gdańsk |
Rok wydania | 2019 |
EAN (ISBN) | 9788378658924 |
Artykuły pomieszczone w tomie nie są jednolite gatunkowo – swoje miejsce znalazły tu zarówno teksty spełniające wszelkie rygory stawiane publikacjom akademickim, jak i te zbliżające się do formy eseju; obok tekstów wspomnieniowych, gawędziarskich występują też artykuły o charakterze dokumentacyjnym bez ambicji uogólniających czy analitycznych. Tym samym tom sytuuje się między opracowaniem naukowym a popularyzatorskim i obejmuje szerszą panoramę zjawisk.
“Sopot należy do tych miast, które po 1945 roku zajęły na mapie literackiej Polski poczesne miejsce. Fakt ten warto podkreślić również dlatego, że wcześniej miasto na owej mapie w zasadzie nie istniało. Nie będzie przesadą użycie w tym wypadku słowa ܃fenomen. Na czym ten fenomen polega Być może jego początki wzięły się stąd, że Sopot ocalał. Tutejsze zniszczenia wojenne były, w porównaniu do innych miast, niewielkie. Tu życie nie powstawało z gruzów, lecz mogło od razu wpisać się w istniejącą przestrzeń, ono tą przestrzenią niejako zawładnęło. Pozbawiony funkcji przemysłowych, mógł być od początku Sopot domeną wypoczynku, zabawy, sztuki, swoistego karnawałowego zawieszenia rzeczywistości. Wciśnięty między symbolicznie mocno eksploatowane
i historycznie istotne Gdańsk i Gdynię kurort znalazł swoje stałe miejsce w wyobraźni zbiorowej Polaków, dawał im możliwość czy przynajmniej złudzenie wolności, większej niż gdzie indziej swobody ekspresji. Jego oddalenie od ośrodków politycznych burz nadało mu też ramy stałości, po 1989 roku nic nie stracił ze swojej atrakcyjnej aury, nadal przyciągał i przyciąga twórców.
Niniejsza książka stanowi pokłosie sesji naukowej Sopot w literaturze – literatura w Sopocie, która odbyła się w dniach 24-25 listopada 2017 roku w sopockim Teatrze na Plaży. Konferencja została zorganizowana przez funkcjonującą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego pracownię badawczą ܃Literackie Trójmiasto.”