Ginczanka. Na stulecie poetki

Ginczanka. Na stulecie poetki

Katarzyna Kuczyńska-Koschany, Katarzyna Szymańska

WydawcaWydawnictwo Pasaże
Miejsce wydaniaNowy Sącz
Rok wydania2018
EAN (ISBN)9788364511516
Opis w Katalogu Centralnym

“Zuzanna Ginczanka (Sara Polina Gincburg), przez bliskich i znajomych nazywana Giną, Saną, Sanką, Sulamitką, urodziła się w 1917 roku w Kijowie w rodzinie żydowskiej. Dzieciństwo i lata szkolne spędziła w Równem na Wołyniu, ważnym ośrodku życia żydowskiego przed wojną i zagładą.

Zakochana była w języku polskim i poetach przedwojennej warszawy, gdzie mieszkała po ukończeniu gimnazjum.

Literackie słowa Zuzanny Ginczanki obecne są w ostatnich latach szczególnie wyraźnie. Jest to bowiem twórczość, o której chce się myśleć i rozmawiać, która pozwala na reinterpretacje, ponowne odczytania oraz wielokrotne spojrzenia na utwory i postać poetki (tytułowa formuła “życia i twórczości” z książki Izoldy Kiec).

Kobieta, Żydówka, poetka, aktywna uczestniczka przedwojennego życia literackiego i towarzyskiego, niestety nie można dodać: ocalała. Do Krakowa uciekła ze Lwowa, gdzie zadenuncjowała ją gospodyni, Zofia Chominowa (niechlubna bohaterka wiersza Non omnis moriar).

Ginczanka zginęła rozstrzelana w krakowskim więzieniu, wydana przez któregoś ze współmieszkańców domu przy ulicy Mikołajskiej, gdzie się ukrywała. Miała 27 lat”.