Kulisy sukcesu wystąpień publicznych

Amerykanie boją się wystąpień publicznych bardziej niż aktów terroru. Dowiedziałem się o tym w roku akademickim 2010/2011 i pamiętam do dzisiaj. Wiele sytuacji w życiu – nie tylko uprawianych zawodów – zmusza nas do powiedzenia czegoś na forum publicznym, w bezpośrednim kontakcie z grupą ludzi (wiadomo, że może być to grupa niekoniecznie nastawiona pozytywnie). Aby uniknąć paraliżu w tego rodzaju sytuacji komunikacyjnej warto posiłkować się dobrą literaturą.

Czytaj dalej

Wisła. Przewodnik dla dużych i małych

Choć w antykwariatach i starodrukach znajdziemy nie takie cuda, to trzeba przyznać, że współczesne książki – zwłaszcza te kierowane do najmłodszych czytelników – potrafią wywrzeć niespotykane nigdzie indziej wrażenia estetyczne. Prezentowana pozycja jest po prostu pięknym przedmiotem, dobrze wygląda na półce bibliotecznej (zarówno w domu, jak i w prawdziwej bibliotece), do tego reprezentuje dużą wartość merytoryczną.

Czytaj dalej

Taki dobry chłopak. Sprawa Kajetana Poznańskiego

Poznański śnił o potędze, nie potrafił znaleźć pracy, którą uznałby za godną swojej erudycji; uściślijmy, że erudycji autentycznej, choć jednocześnie błędnie używanej, na granicy jakiejś bufońskiej pozy. To w sumie ciekawa rzecz do dyskusji i namysłu. Mianowicie, czy do zbrodni nie doszłoby, gdyby Kajetan poznał smak zawodowego spełnienia odpowiednio wcześnie? Niewykluczone, chociaż fakt, że nie znalazł satysfakcjonującej pracy w mediach pokazuje dynamiczny postęp jego izolacji społecznej i popadania w...

Czytaj dalej

Jak złodziej przyszła. Rozmowy i reportaże o starości

Ta napisana przez dwie polskie reportażystki trafna, dobrze skomponowana i ciekawa książka to propozycja przede wszystkim dla miłośników literatury faktu. Uwaga autorek skupia się tu na starości, pokazywanej w możliwie szerokich ujęciach.

Czytaj dalej

Wszystko na darmo

Ciekawa pozycja dla miłośników historii, powieści historycznej oraz niestandardowej prozy. Autorem prezentowanej książki jest niemiecki pisarz, nieznany dotąd (a szkoda) na polskim rynku wydawniczym. 

Czytaj dalej

Welewetka. Jak znikają Kaszuby

Niezwykle ciekawa propozycja z Serii Reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego to książka napisana przez reporterkę, tłumaczkę języka rosyjskiego i przede wszystkim – Kaszubkę. Jest to osobista i zarazem szeroka analiza fenomenu Kaszub, ich złożoności i niejednoznaczności. 

Czytaj dalej

Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory

Dziennikarka, publicystka z doktoratem z teorii muzyki i doświadczona biografistka (autorka książek o Kilarze i Góreckim) postanowiła przybliżyć czytelnikom postać Jeremiego Przybory –  osoby, bez której trudno sobie wyobrazić polską muzykę rozrywkową. 

Czytaj dalej

Moje życie z Simoną Kossak

Kolejna publikacja poświęcona niezwykłej członkini zasłużonego dla polskiej kultury rodu Kossaków. Simona – wyjątkowa kobieta, miłośniczka przyrody, obrończyni i badaczka naturalnych polskich ekosystemów – staje się w prezentowanej książce także modelką dla swego wieloletniego partnera – fotografa i przyrodnika – Lecha Wilczka.

Czytaj dalej

Wojna o Picassa. Jak sztuka nowoczesna trafiła do Ameryki

Proponujemy Państwa uwadze książkę naprawdę niezwykłą. Jej autorem jest amerykański dziennikarz, niezajmujący się na co dzień historią sztuki, ale redagujący artykuły o muzeach, artystach i wydarzeniach kulturalnych. Być może to właśnie ten dystans zawodowy zadecydował o tym, że prezentowana książka łączy wątki związane z historią sztuki, biografią Pabla Picassa, historią, gospodarką, a nawet socjologią.

Czytaj dalej

Wartka śmierć

Kryminalna seria autorstwa kryjącej się pod pseudonimem J.K. Rowling od lat cieszy się uznaniem czytelników. Jednym z głównych powodów popularności serii jest niezwykła postać głównego bohatera – detektywa Cormorana Strike’a – osoby o zaskakującym rodowodzie i ciekawym podejściu do życia. Na koniec bieżącego roku znana autorka przygotowała dla czytelników 7. tom serii – tom, który przez wielu wielbicieli cyklu uważany jest za jedną z najlepszych jego części. 

Czytaj dalej