Znamy już nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Jeszcze w czerwcu, podczas specjalnego wydarzenia online, poznamy laureatów w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca i edycja warszawska.
Książki do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłaszają, obok wydawnictw i bibliotek, także czytelnicy. Wciąż rośnie liczba proponowanych tytułów – w tej edycji wpłynęło ponad 600 zgłoszeń. Ogłoszenie tegorocznych nominacji przybrało oryginalną formułę wirtualnego projektu artystycznego, który można było śledzić na profilu FB Nagrody.
– Znamy nominacje do Nagrody Literackiej, która ma piękną i długą tradycję. Teraz przed jury ciężka, a zarazem przyjemna praca i trudny wybór. Dla nas, czytelników, wprost przeciwnie – mamy aż dwanaście znakomitych książek do czytania. Zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Wśród nominowanych w kategorii proza znalazła się Martyna Bunda. Autorka powróciła z powieścią “Kot niebieski”, w której zabrała czytelników w emocjonującą podróż przez siedem wieków historii. Ewa Kuryluk w książce “Feluni” zamknęła trylogię rodzinną, podejmując bolesny temat schizofrenii swojego brata, a Łukasz Orbitowski w “Kulcie” przybliżył historię oławskich objawień, które stały się dla niego punktem wyjścia do snucia fascynującej opowieści.
Nominacje w kategorii poezja również nie zawodzą. Ewa Lipska w swojej “Miłości w trybie awaryjnym” zawarła wiersze, w których bliskość i intymność jest oglądana na tle przemijającego i zmiennego świata, a Krzysztof Lisowski i jego “Zaginiona we śnie” szuka odpowiedzi na pytanie o granicę między jawą a snem. Z kolei tomik poezji “Osa”, Bogusława Kierca odkrywa przed czytelnikiem świat, pulsujący rytmami przedawnionych dylematów miłości i śmierci.
Nominacje w kategorii literatura dziecięca – tekst i ilustracje to trzy tytuły, które z pewnością zainteresują młodego czytelnika. Justyna Bednarek i Paweł Pawlak (ilustracje) w “Pan Stanisław odlatuje” pokazują historię sympatycznego starszego pana, który wybiera się w podróż życia, a Wojciech Mikołuszko i Małgorzata Dmitruk (ilustracje) w “Wojtku” opowiadają o przygodach bociana, zmierzającego do swojego rodzinnego domu. Bracia Piotr i Paweł Sitkiewicz oraz Agata Królak (ilustratorka) w książce “Brzdęk!” uczą dzieci, jak przeżywać dźwięki.
Kategoria edycja warszawska odkrywa przed czytelnikami sekrety stolicy. Katarzyna Chudyńska-Szuchnik w książce “Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” zawarła zapis osobistych rozmów z warszawskimi rzemieślnikami i dołączyła mapę spacerów szlakiem ich pracowni i warsztatów. Arkadiusz Szaraniec w “Warszawie dzikiej” przybliżył czytelnikowi m.in. dziką stronę Wisły, parków i kompleksów leśnych, a Jarosław Zieliński w “PLAC. Warszawski plac Piłsudskiego” opowiedział historię tego miejsca, które było świadkiem ważnych wydarzeń historycznych.
Nominowani do 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Proza
Martyna Bunda Kot niebieski
Ewa Kuryluk Feluni
Łukasz Orbitowski Kult
Poezja
Bogusław Kierc Osa
Ewa Lipska Miłość w trybie awaryjnym
Krzysztof Lisowski Zaginiona we śnie
Literatura dziecięca – tekst i ilustracje
Justyna Bednarek, il. Paweł Pawlak Pan Stanisław odlatuje
Wojciech Mikołuszko, il. Małgorzata Dmitruk Wojtek
Piotr i Paweł Sitkiewicz, il. Agata Królak Brzdęk!
Edycja warszawska
Katarzyna Chudyńska-Szuchnik Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów
Arkadiusz Szaraniec Warszawa dzika
Jarosław Zieliński PLAC. Warszawski plac Piłsudskiego
Nominacje oraz laureatów wskazuje jury w składzie: Janusz Drzewucki (Przewodniczący), Grażyna Borkowska, Anna Maria Czernow, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk, Krzysztof Masłoń oraz Rafał Skąpski.
Zwycięskie tytuły zostaną ogłoszone 24 czerwca o godz. 20.00 na profilu FB Nagrody. W tym dniu dowiemy się również, kto otrzyma tytuł Warszawskiego Twórcy, przyznawany za całokształt twórczości wybitnym pisarzom, związanym ze stolicą.
Więcej informacji o nominowanych książkach i Nagrodzie na kulturalna.warszawa.pl.