Drodzy Czytelnicy,
”Zostańcie w domu” mimo, że to coraz trudniejsze. Wasi Bibliotekarze pracują. Szukamy dla Was sposobów, abyście nie musieli rezygnować z czytania.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy udostępnia dostęp do bazy książek on-line Legimi. Nasi Czytelnicy mogą otrzymać hasło dostępu poprzez pocztę elektroniczną, pisząc na adres: radosc@bibliotekawawer.pl.
Zachęcamy Państwa do śledzenia naszej strony na Facebooku, gdzie będziemy umieszczali ciekawe pomysły. Link: https://www.facebook.com/BibliotekaWawer
Tam, w ramach wydarzenia CzytajMy, zachęcamy rodziców do czytania i publikowania filmów z hasztagiem #czytajmy. Dzieci uwielbiają słuchać, gdy ktoś im czyta – niech mają okazję posłuchać fantastycznych historii!
Czytanie online bez ryzyka zakażenia proponuje największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, czyli Biblioteka Narodowa, która zachęca do lektury, a także do pobierania ebooków w formatach MOBI lub EPUB z POLONA. Wszystkie tytuły są udostępniane bezpłatnie https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3928-czytanie-on-line-bez-ryzyka-zakazenia.-najwieksza-biblioteka-cyfrowa-w-polsce-otwarta.html
Zapraszamy Czytelników do korzystania z bogatych zbiorów Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej, dotyczących przede wszystkim regionu – varsavianów i mazovianów. Obecny zasób MBC to ponad 76 tysięcy publikacji, wśród których znajdują się m.in. stare druki, książki, czasopisma, mapy, fotografie, programy filmowe i teatralne, archiwalia oraz wystawy wirtualne. Z kolekcji tematycznych warto wymienić “Literaturę dla dzieci i młodzieży” oraz “Prasę Powstania Warszawskiego”. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa znajduje się pod tym linkiem: mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra.
Kolejne miejsce, do którego warto zajrzeć w poszukiwaniu darmowej i zarazem legalnej lektury, to portal Wolne Lektury https://wolnelektury.pl/ prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. To całkowicie darmowa biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych, które trafiły już do domeny publicznej lub zostały udostępnione na wolnej licencji. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI. W Bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Zasoby dostępne są przez stronę internetową lub aplikację mobilną dostępną na urządzeniach z systemami Android oraz iOS.
Do czytania za darmo przez 60 dni zaprasza również Empik. Od teraz przez dwa miesiące, wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu szerokiego pakietu korzyści w ramach usługi Empik Premium. Aby aktywować swój darmowy kod, wystarczy wejść na stronę: www.empik.com/czas-w-domu. Daje on między innymi 60 dni na odkrywanie tysięcy audiobooków i e-booków oraz dostęp do szerokiej oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go.
Rodzice i dzieci mogą skorzystać z ciekawych propozycji Wydawnictwa “Dwie Siostry” https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/
To ciężki czas dla Nas wszystkich, mamy nadzieję, że niedługo się spotkamy osobiście.
Z pozdrowieniami
Wawerscy Bibliotekarze!