Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy zaprasza 7 marca 2024 roku o godz.18.00 na uroczyste otwarcie wystawy Jolanty Marcolli „Ekspresja ręki czy aktywność rozumu…?”
Jolanta Marcolla jest absolwentką Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom otrzymała w roku 1974. Jeszcze w latach studenckich była współorganizatorką, wraz ze Zdzisławem Sosnowskim, Januszem Haką i Dobrosławem Bagińskim, grupy twórczej Galeria Sztuki Aktualnej (1971–1975), która zapoczątkowała powstanie awangardowego ruchu artystycznego, włączającego do działań twórczych przekaz fotograficzny i filmowy. Działalność grupy zaowocowała pojawieniem się podobnych Galerii, a także wieloma kontaktami zagranicznymi oraz licznymi wystawami i innymi wydarzeniami sztuki awangardowej w Polsce i za granicą.
W roku 1976 Jolanta Marcolla rozpoczęła pracę w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia” na stanowisku redaktora graficznego. Od tego czasu zakres jej indywidualnej działalności twórczej poszerzył się o ilustrację, grafikę książkową i typografię. Praca w „Naszej Księgarni” trwała 11 lat, do czasu prywatyzacji tego wydawnictwa.
W roku 2015 Artystka założyła własne Wydawnictwo Jedyne Takie, z założeniem wydawania autorskich książek dla dzieci. Działalność wydawnictwa trwała osiem lat. Ukazały się w nim takie tytuły, jak Wiedźmy i czarownice, czyli oswajanie tajemnicy, Kim i Ktoś z Nikim czy Strachy Rysia.
Jolanta Marcolla uczestniczyła dotąd w kilkudziesięciu wystawach i pokazach zbiorowych, miała też kilkanaście wystaw indywidualnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Od lat uczestniczy w plenerach ilustratorów, organizowanych w Zamościu i Krasnobrodzie przez Grażynę Szpyrę. Plenery te owocują tematycznymi wystawami, które mamy zaszczyt gościć także w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy.
Za swoją twórczość plastyczną Jolanta Marcolla otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, jej prace znajdują się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Muzeach Narodowych w Gdańsku i we Wrocławiu, w Centre Pompidou w Paryżu, w Photographic Art Museum w Tokio oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
Wystawę można oglądać do 27 marca w godzinach otwarcia Biblioteki.
Ewa Gruda