Dotyczy:

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52)

ul. Kolegiacka 3
02-960 Warszawa
tel.: 22 277 03 77
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl

Dotyczy:

Filia “Powsin” (Wypożyczalnia nr 126)

ul. Przyczółkowa 27a
02-968 Warszawa
tel.: 22 648 25 03
e-mail: powsin@bibliotekawilanowska.pl

 

 

Dyskusyjny Klub Książki w Bibliotece w Wilanowie

“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką wymyśliła sobie ludzkość”

                                                                                                                                                            Wisława Szymborska

Książki są skarbnicą wiedzy. Poszerzają horyzonty. Dają szansę przeniesienia się do innego świata. Zapewniają doskonałą rozrywkę. To właśnie dzięki lekturom możemy od dziecka podróżować, poznawać otaczającą nas rzeczywistość i być kim tylko chcemy. To one rozwijają naszą wyobraźnię, uczą wielu rzeczy o świecie oraz wprowadzają nas do przeróżnych zagadnień. Ich rola jest nieoceniona.

Wywołują w nas liczne emocje i odczucia. Chcemy nieraz opowiadać o tym, jak wspaniałe przeżycia towarzyszyły nam podczas lektury. Innym razem nie możemy doczekać się, by głośno wyrazić swój sprzeciw wobec tego, co przedstawione jest na kartach. Często opisywane historie mogą zazębiać się z tym, co znamy z własnego życia. Bywa i tak, że książki stają się przyczynkiem do zgłębiania poruszonego w nich tematu, szukania odpowiedzi na postawione pytania.

 

Z myślą o osobach, które pragną dzielić się swoimi przemyśleniami, odczuciami oraz tych, którzy po prostu lubią rozmawiać o przeczytanych książkach, powstały Dyskusyjne Kluby Książki. Podczas spotkań, które odbywają się w wybrane środy i czwartki o godzinie 18:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Kolegiackiej 3 oraz w wybrane czwartki również o godzinie 18:00 w filii Biblioteki przy ul. Przyczółkowej 27a, dyskutujemy o konkretnej lekturze.

Spotkania odbywają się w miłej atmosferze przy kawie i herbacie. Są okazją do wymiany poglądów, a także poszerzenia swojego punktu widzenia. Doskonalą umiejętność rozmawiania w atmosferze poszanowania poglądów innych. Dają także możliwość szerszego spojrzenia na wybrane tematy, gdyż każdy dostrzega różne rzeczy w dziełach kultury.

Każde spotkanie poprzedzone jest lekturą zapowiedzianej wcześniej książki, którą można odebrać w placówkach prowadzących kluby.

Spotkania odbywają się niekiedy poza Biblioteką, np. w muzeach związanych z literaturą, teatrach. Dyskusyjny Klub Książki to nie tylko okazja do porozmawiania o literaturze, ale także poznania nowych osób i rozwoju osobistego.