historia
Herbstowie. Historia fabrykantów
Historia rodziny Herbstów, przedstawicieli środkowoeuropejskiej burżuazji, jest nierozerwalnie związana z dziejami dwóch miast: Łodzi i Sopotu.
Czytaj dalejSzarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny
Historia niekonwencjonalnej medycyny dla ludzi o mocnych nerwach.
Czytaj dalej1947. Świat zaczyna się teraz
Elisabeth Åsbrink tworzy opowieść o świecie, który zaczyna kształtować się na dobre, gdzie idee demokracji i współdecydowania rodzą się i umierają, stary porządek upada, a powstaje nowy. To początek naszego czasu, naszego „teraz”.
Czytaj dalejWrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu
Patrycja Dołowy wydobywa historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami,
Czytaj dalejWakacje 1939
Od marca 1939 roku Polska graniczyła z III Rzeszą nie tylko od zachodu, ale też od południa, mimo to, jeszcze na początku lata niewielu było pesymistów. Do sezonu urlopowego przygotowywano się jak zwykle nieco wcześniej.
Czytaj dalejNarutowicz Niewiadomski
Maciej J. Nowak, kreśląc na podstawie wspomnień i źródeł z epoki tło wydarzeń z końca 1922 roku udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.
Czytaj dalejŻycie średniowiecznej kobiety
Dwoje cenionych historyków zabiera nas w fascynująca podróż śladami średniowiecznych kobiet. Przedstawia nam sylwetki niewiast spełniających się w roli matek, sprawujących z mężami władzę i tych uciekających przed zalotnikami do zakonów.
Czytaj dalejSigalin. Towarzysz odbudowy
Józef Sigalin budował Warszawę przez blisko czterdzieści lat. Wszystkie instytucje i inwestycje, które wyznaczały rytm powojennego życia miasta – Biuro Odbudowy Stolicy, Trasa W-Z, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Starówka, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski. Trasa Łazienkowska, aż po dolinę Wisły – związane są w ten lub inny sposób z jego nazwiskiem.
Czytaj dalej