Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część finansów Warszawy.
Warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie.
Na Żoliborzu przeznaczono kwotę 1 662 227 zł na realizację projektów obywatelskich.
Dwa projekty dotyczą Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy:
Biblioteka Żoliborska w cyfrowej przestrzeni (wartość: 40 000 zł)
Zakup wyposażenia sprzętu multimedialnego i komputerowego, służącego działalności kulturalnej i edukacyjnej w zakresie upowszechniania czytelnictwa, kultury i edukacji wszystkich mieszkańców dzielnicy w żoliborskich bibliotekach.
Zakup wyposażenia, będzie miał za zadanie podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej oraz wdrażanie nowych technologii. Daje on, możliwość generowania istotnych zmian jakościowych w zakresie sprawności i efektywności funkcjonowania zaplecza materialno-technicznego.
Wdrażając nowe technologie i udostępniając bezpłatnie sprzęt komputerowy, wyjdziemy na przeciw oczekiwaniom mieszkańców w bibliotekach w Dzielnicy Żoliborz.
Zakupiony sprzęt multimedialny będzie dostępny we wszystkich placówkach bibliotecznych i udostępniony wszystkim mieszkańcom w godzinach otwarcia placówek.
Biblioteka – kulturalny przystanek Żoliborza (wartość: 54 000 zł)
Projekt ma na celu podniesienie atrakcyjności i dostępności oferty żoliborskich bibliotek, poprzez zaproponowanie mieszkańcom dzielnicy dodatkowych warsztatów edukacyjnych i artystycznych, nowych wydarzeń kulturalnych oraz zwiększenie zakupu nowości wydawniczych.
Poprzez nasze działania, chcemy, żeby biblioteki stały się miejscem ciekawym, nowoczesnym, które będzie rozbudzało i umacniało zainteresowania czytelnicze oraz budowało silną więź wśród społeczności lokalnej.
W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Można zagłosować zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Każdy mieszkaniec może głosować tylko jeden raz na projekty danej dzielnicy i w ramach tego na projekty ogólnomiejskie.
Regulamin pozwala na wybór maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym w wybranej dzielnicy oraz maksymalnie 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. Każdy wybrany projekt uzyskuje jeden głos.
Głosowanie za pośrednictwem strony Budżetu Obywatelskiego i za pomocą papierowej ankiety w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz będzie możliwe od 6 września do 23 września 2019 r.