Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, gorąco zachęca do zapoznania się z prezentowaną przy ul. Kolegiackiej 3 wystawą malarstwa Czesława Piotra Szczepańskiego “Architektoniczne inspiracje”. Wspomniane prace, prezentują architekturę wielkich miast i ich urokliwe miejsca. Ciekawe ujęcie, piękna kolorystyka, dopracowane szczegóły i pasja, to wszystko cechuje obrazy artysty, dla którego malowanie to przede wszystkim zamiłowanie.
Czesław Piotr Szczepański od dziecka miał do czynienia ze sztuką. Do rysowania i malowania zachęcała go babcia. Wiedzę o kompozycji i ujęciu obrazu przekazywał dziadek, który był fotografem, podobnie jak jego 5. synów. Twórca ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie ASP w Gdyni. Po studiach zajmował się projektowaniem wzornictwa przemysłowego i architekturą wnętrz. Przemiany gospodarcze zmusiły go jednak do wyjazdu z kraju i dorabiania przy pracach sezonowych. Mieszkając w pięknym niemieckim miasteczku, pewnego dnia wyszedł rysować. Jak sam przyznaje: “Przechodzący ludzie byli tak zainteresowani tym, co robię, że po niecałej godzinie zarobiłem więcej niż za cały dzień w winnicy. To zadecydowało. Wróciłem do domu, zacząłem malować według zrobionych notatek. Wróciłem do tego miasta z gotową wystawą. I tak się zaczęło. Od tego czasu już tylko maluję – codziennie, to nie tylko moja praca, to moja pasja.”
Przez lata próbował różnych technik i stylów. Zaczynał od inspiracji holenderskimi mistrzami i Bernardem Bellotto. Z czasem zaczął szukać swojego stylu, rozwiązań kompozycyjnych, kolorystyki, sposobów oddania nastroju. Nie stronił od eksperymentów technologicznych i nowości. Zmieniała się również tematyka jego prac. Początkowo tworzył portrety, by następnie zająć się pejzażem i architekturą. Swoje prace prezentował na indywidualnych i zbiorowych wystawach zarówno w Polsce jak i zagranicą.