11 października (piątek) w godz.17:30-22:00 zapraszamy na jubileuszową – X edycję Nocy Bibliotek do gmachu Biblioteki na Woli przy al. Solidarności 90. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Moc Bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek).
To ogólnopolskie święto Bibliotek i czytania, podczas którego Biblioteki tętnią życiem i są otwarte dla Czytelników.
PROGRAM IMPREZY
PARTER, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 32
17:30 – Wręczenie nagród zwycięzcom Konkursu „Minecraft Pamiętamy ’44”
17:00-17:30 – Swobodna gra w „7 Cudów Świata” [nowa edycja] – rozgrzewka przed głównym turniejem
18:00 – Turniej „7 Cudów Świata” [nowa edycja]
Zagraj w kultową planszówkę i zgarnij nawet 200 zł na nowe gry. Zapraszamy do wspólnego grania w nową edycję gry „7 Cudów Świata” – to jeszcze większe karty cudów, bardziej przejrzyste umiejscowienie ikon, uwspółcześnione grafiki oraz punktowanie za poszczególne elementy.
„7 Cudów Świata” to gra strategiczna, w której wcielisz się w przywódcę jednego z największych miast starożytności. Twoim zadaniem jest poprowadzenie cywilizacji do rozkwitu – zbierając surowce, budując potężne armie i rozwijając technologie.
Rozgrywka jest szybka, zasady proste, ale każda decyzja ma ogromne znaczenie dla końcowego sukcesu. Możesz handlować, rozwijać kulturę, naukę lub koncentrować się na militarnej dominacji. Każda rozgrywka to nowe wyzwania i mnóstwo dróg do osiągnięcia zwycięstwa! Czekamy na zgłoszenia pod adresem: zapisy[at]bpwola.waw.pl.
18:30-19:00 – Swobodna gra w „Magic: The Gathering” – rozgrzewka przed głównym turniejem
19:00 – Turniej Magic: the Gathering – Pauper Night
Weź udział w epickim turnieju najpopularniejszej i największej gry karcianej na świecie.
Wciel się w potężnego czarodzieja, który za pomocą zaklęć, magicznych artefaktów oraz przywołanych groźnych stworzeń walczy o dominację i pokonanie przeciwnika. Każda decyzja może przesądzić o Twoim triumfie lub porażce.
Turniej rozegramy w formacie Pauper. Nie ma wpisowego, a udział w turnieju jest całkowicie bezpłatny. Możesz korzystać z własnych gotowych talii. Turniej poprowadzi sędzia MTG, który zadba o przestrzeganie zasad i sprawiedliwą rywalizację.
Wskocz do gry. Czy jesteś gotów, by zmierzyć się z innymi czarodziejami i zawalczyć o chwałę? Czekamy na zgłoszenia pod adresem: zapisy[at]bpwola.waw.pl.
Kiermasz Książek
Zapraszamy do buszowania wśród książek – każdy znajdzie coś dla siebie To świetna okazja, by upolować ulubione tytuły, a może nawet odkryć nowe literackie perełki.
Kiermasz to nie tylko możliwość nabycia książek w atrakcyjnych cenach, ale również sposób na wsparcie biblioteki. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowości książkowych.
I PIĘTRO, Biblioteka „Komiksowo”
18:00 – Spotkanie z Piotrem Pustelnikiem – legendą polskiego himalaizmu i alpinizmu
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Piotrem Pustelnikiem – jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów.
To niezwykła okazja, by posłuchać o życiu człowieka, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie czternaście ośmiotysięczników – co udało się dotychczas jedynie garstce alpinistów na świecie.
Piotr Pustelnik opowie o swoich przygodach z ponad 40 lat eksploracji najwyższych gór świata, podzieli się refleksjami na temat wyzwań, jakie napotkał, oraz o tym, jak wytrwałość i motywacja pomogły mu w przekraczaniu własnych granic.
Podczas spotkania dowiemy się nie tylko o jego licznych wyprawach na takie szczyty jak Mount Everest, K2 czy Annapurna, ale również o trudnych decyzjach, jakie musiał podejmować w ekstremalnych warunkach.
Nasz gość poruszy także tematy związane z przygotowaniem psychicznym i fizycznym do tak wymagających przedsięwzięć oraz opowie, co go zainspirowało do realizacji swojego nowego projektu „Trzy Korony”, który zakłada zdobycie nie tylko Korony Ziemi, ale także drugich co do wysokości szczytów na wszystkich kontynentach.
W myśl hasła tegorocznej Nocy Bibliotek „Moc Bibliotek”, Piotr Pustelnik zwróci uwagę na kluczowe cechy, które są niezbędne, aby osiągać wielkie cele – wytrwałość, motywację oraz siłę woli.
Usłyszymy również o jego nowych pasjach, takich jak polarnictwo, które realizuje na swojej „emeryturze” himalajskiej.
Spotkanie będzie pełne inspirujących historii, osobistych doświadczeń i przemyśleń, które bez wątpienia zmotywują uczestników do pokonywania własnych słabości i odkrywania nowych pasji.
Zapraszamy wszystkich miłośników gór i podróży na wyjątkowy wykład, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci.
20:30 – Koncert zespołu „Ciepły wieczór”
„Ciepły Wieczór” to wyjątkowy projekt muzyczny zapraszający słuchaczy w nostalgiczną podróż przez przedwojenne i powojenne piosenki o miłości. Utwory, które wypełniają program, nie tylko przywołują wspomnienia dawnych lat, ale również ukazują miłość w jej różnych odcieniach.
W skład zespołu wchodzą muzycy:
Honorata Kożuchowska (głos, instrumenty perkusyjne)
Piotr Aleksandrowicz (gitara, banjo)
Wojciech Pulcyn (kontrabas)
W repertuarze znajdują się niezapomniane piosenki takich artystów jak Mieczysław Fogg, Zofia Terne, Barbara Rylska, Wiera Gran, Kalina Jędrusik oraz słynny duet Starszych Panów. Muzycy, działając od 2005 roku, starannie opracowali swój program, który dziś w pełni odzwierciedla ich artystyczne wizje i dojrzałość.
„Ciepły Wieczór, ponieważ nazwa przywołuje dawne dobre czasy, dobre chwile i dobre emocje”, ale to nie tylko nazwa zespołu – to również atmosfera, którą artyści starają się stworzyć podczas każdego występu. Piosenki i ballady z dawnych i nowszych lat, opowiadające o miłości, dobrych i złych chwilach w życiu, czasem „pod nóżkę”, czasem zabawnie, a czasem lekko, leniwie, spokojnie, w zamyśleniu.
Strona zespołu na Facebooku.
II PIĘTRO, III Czytelnia Naukowa
18:30-19:30 – Kreatywne warsztaty LEGO® Education z robotyki
Warsztaty dla uczestników w wieku od 9 do 18 lat.
Marzysz o budowaniu własnych robotów i chcesz sprawdzić swoją kreatywność? Przyjdź do nas i weź udział w wyjątkowych warsztatach z robotyki LEGO® Education.
Bazą są klocki LEGO® Mindstorms EV3 – które umożliwią zbudowanie robota wyposażonego w silniki i sensory, a następnie podłączenie go do komputera za pomocą kabla USB lub Bluetootha oraz zaprogramowanie go. Do programowania robotów wykorzystasz oprogramowanie LEGO®, które za pomocą prostych algorytmów ożywi robota i pozwoli wydawać mu dowolne polecenia.
Pracujemy zgodnie z zasadą „hands on, minds on”. Zabawa z klockami wyzwala kreatywność i otwiera na całkiem nowe możliwości. Rozwija cechy niezbędne we współczesnym świecie: zdolność rozwiązywania problemów, kompetencje komunikacyjne i umiejętność pracy w grupie. Zajęcia poprowadzi trenerka z „eduPunkt. Centrum Nowej Edukacji”.
Odkryj świat robotyki i zarezerwuj miejsce już dziś! Obowiązują zapisy: zapisy[at]bpwola.waw.pl.
20:00-22:00 – Teatr poważnych cieni. Moc (nie)poważnej dramy
Wejdź do świata kreatywności i dobrej zabawy. W Teatrze Cieni będziesz odgrywać sceny za pomocą światła i cienia, a inne osoby spróbują zgadnąć, co przedstawiasz. Zaskocz się swoją pomysłowością i stwórz niezwykłe obrazy, które pobudzą wyobraźnię całej grupy.
Masz też drugą opcję. Utwory literackie, ich fragmenty, bohaterowie, wybrane sytuacje lub tytuł staną się kanwą do stworzenia improwizacji, pantomimy, rzeźby czy stop klatki. Na nowo odkryjemy znaczenie tekstów za pomocą technik dramowych. Zrób to sam lub w grupie. Wybierz albo doświadcz podwójnej dawki radości i wyzwań – pokaż, co potrafisz.
19:30-21:30 – Powiedz mi, co czytasz, a opowiem Ci, kim jesteś
Przyjdź do naszego tajemniczego miejsca i odkryj, co Twoje literackie wybory mówią o Tobie.
Wróżka „Książwróżka”, zinterpretuje Twoje ulubione książki, odkrywając ukryte cechy Twojej osobowości.
Podziel się tym, co aktualnie czytasz, a wróżka „Książwróżka” powie Ci, kim jesteś – to zabawna i wciągająca forma literackiej wróżby. Zobacz, jak książki mogą zdradzić Twoją prawdziwą naturę.
Wydarzenie znajdziesz także na naszym profilu na Facebooku.
Do zobaczenia!