01
września
2024

Godzina rozpoczęcia :
08:00

Godzina zakończenia:
17:00

Oddział Dziecięcy – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

ul. Trawiasta 10
04-618 Warszawa
tel.: 22 277-49-46
e-mail.: odz@bibliotekawawer.pl

 

 

 

Dla kogo ?

  • dzieci

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym
Zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat do udziału w konkursie plastycznym na podstawie książki „Pionierzy czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”.

We wrześniu zapoznamy się z Jackiem Karpińskim, którego skomplikowane losy mogłyby stać się kanwą dla osobnej książki!

Jacek Karpiński był polskim inżynierem elektronikiem i informatykiem, żołnierzem Szarych Szeregów, uczestnikiem powstania warszawskiego, twórcą minikomputera K-202, a także jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego i wiceprezesem jego pierwszego Zarządu Głównego.

W czasie wojny brał udział w konspiracyjnych formacjach harcerskich, najpierw w małym sabotażu, potem w Grupach Szturmowych, a następnie wraz z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim w plutonie „Alek”, później „Sad” batalionu Zośka. Sparaliżowany w wyniku postrzału w kręgosłup nauczył się chodzić wędrując po górach. Miał wtedy 17 lat. Aż trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jacek Karpiński był wybitnym twórcą i konstruktorem, który rozwinął i skierował na nowe tory światową myśl technologiczną:

– brał udział w konstrukcji pierwszych aparatów USG

– skonstruował maszynę AAH służącą do długoterminowych numerycznych prognoz pogody

– stworzył AKAT-1 – pierwszy na świecie tranzystorowy analizator równań różniczkowych

– w 1960 roku, jako jeden z 6 nagrodzonych, zwyciężył w ogólnoświatowym konkursie młodych talentów techniki organizowanym przez UNESCO. W nagrodę przebywał w latach 1961–1962 w USA, studiując m.in. na Uniwersytecie Harvarda i Massachusetts Institute of Technology.

– w Pracowni Sztucznej Inteligencji w Instytucie Automatyki PAN, skonstruował perceptron, uczącą się maszynę, która rozpoznawała otoczenie przy użyciu kamery. Była to sieć neuronowa oparta na 2 tysiącach tranzystorów. Była to wówczas druga taka konstrukcja na świecie.

– w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, w ciągu 3 lat skonstruował skaner do analizy fotografii zderzeń cząstek elementarnych

– zaprojektował pierwszy w kraju minikomputer – K-202, który pracował z szybkością miliona operacji na sekundę (szybciej niż komputery osobiste 10 lat później).

Chętnym do udziału w konkursie wysyłamy fragment książki „Pionierzy czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków” autorstwa Marty Dzienkiewicz, wystarczy napisać na adres odz@bibliotekawawer.pl

Na prace, które należy wykonać w formacie A4 ale dowolną techniką artystyczną, czekamy do 30 września w Oddziale Dziecięcym przy ul. Trawiastej 10.

Zwycięzcy otrzymają dyplomy pamiątkowe oraz nagrody!

Do dzieła!

Oddział Dziecięcy – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

ul. Trawiasta 10
04-618 Warszawa
tel.: 22 277-49-46
e-mail.: odz@bibliotekawawer.pl

 

 

 

Oddział dziecięcy – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży



https://bibliotekawawer.pl/nowa/
22 277 49 46