Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 125

e-mail: nr125@bpmokotow.waw.pl

Zwyczajni’44 – Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia — wernisaż wystawy ⋰ godz. 18:00 ⋰ Czerniakowska 38a

80 lat temu, 1 sierpnia o godz. 17:00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Biblioteka Publiczna im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy upamiętnia to wydarzenie wystawą „ZWYCZAJNI’ 44 – ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim”, prezentując ekspozycję w przestrzeni dzielnicy Mokotów pod honorowym patronatem burmistrza Rafała Miastowskiego. Wystawa plenerowa poświęcona jest cywilnym mieszkańcom stolicy, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozgrywał się przez 63 dni w mieście ogarniętym walką. O cywilnych mieszkańcach stolicy uczestniczących w Powstaniu Warszawskim mówi się rzadko, a przecież i oni zasłużyli na miano bohaterów.

Wystawa eksponowana będzie od 1 sierpnia do 13 września na ogrodzeniu Parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera od strony ul. Puławskiej, a następnie od 14 września do 2 października na ogrodzeniu Szkoły Głównej Handlowej od ulicy Rakowieckiej.

Wystawa realizowana jest w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego przez Bibliotekę Publiczną im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Koncepcja wystawy, scenariusz, wybór fotografii i fragmentów poezji: Agnieszka Cubała.

Ekspozycji towarzyszy spotkanie z Agnieszką Cubałą, autorką książki „ZWYCZAJNI ’44. LUDNOŚĆ CYWILNA W POWSTANIU WARSZAWSKIM” w dniu 1 sierpnia, o godz. 18:00 w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży i nr 125 przy ul. Czerniakowskiej 38a.

Agnieszka Cubała – absolwentka SGH (praca magisterka „Polityczne aspekty powstania warszawskiego” obroniona w roku 2002 na ocenę 5,5 – na jej podstawie w roku 2003 wydana została publikacja „Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty powstania warszawskiego”);  autorka 13 książek popularnonaukowych (w tym 11 o powstaniu warszawskim), z których wiele uzyskało status bestsellerów,  jak np.  „Kobiety’44”, „Miłość’44”, „Artyści’44”, „Wolność’44”; laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień (dwukrotnie przyznana nagroda Klio za popularyzację wiedzy o historii stolicy, srebrny Krzyż Zasługi za popularyzację wiedzy o powstaniu warszawskim, odznaka zasłużony dla Warszawy). Współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej tej placówki. Konsultowała dwa rozdziały polskiego wydania książki prof. Normana Davisa „Powstanie’44”.

Zdjęcie powstańca na tle zrujnowanego budynku.