maja

Czytelnia Naukowa Nr VII

ul. Świętojańska 5
e-mail: cn7@biblioteka.waw.pl

Podczas kolejnego spotkania organizowanego przez Polski Klub Górski i Czytelnię Naukową Nr VII, zostaną wyświetlone dwa filmy zrealizowane przez A. T. Pietraszek w 1989 roku: “Zniewolone góry” i “Bezimienni z Ałtaju”. Pierwszy pokazuje realia wyczynowego alpinizmu radzieckiego w tamtych latach, drugi wioskę ukrytą wysoko w górach, która dzięki temu zachowała swoje wierzenia i tradycje. Miejsca trudno dostępne głównie ze względów politycznych, ale filmy znakomicie dokumentują tamte trudne czasy, życie ludzi, ich plany i marzenia. Stąd tytuł spotkania “Góry – drogą do wolności”.
Na zdjęciu ekipa filmowa TVP w masywie Biełuchy (4.506 m n.p.m.) – to te ośnieżone góry w głębi, najwyższego szczytu Ałtaju.

Czytelnia Naukowa Nr VII

ul. Świętojańska 5