Dotyczy:

Czytelnia Naukowa Nr VII

ul. Świętojańska 5
00-266 Warszawa
tel.: 22 827 56 73; 782 090 650
e-mail: cn7@biblioteka.waw.pl

“Dwaj Panowie – opowieści niedokończone” w “Piwnicy pod Regałami” w Śródmieściu

16 września wznawiamy cykl gawęd Andrzeja Sołtana i Sebastiana Lenarta o kamienicach staromiejskich pt. “Dwaj Panowie z Warszawy”.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zaprasza do Piwnicy pod Regałami przy ul. Świętojańskiej 5 na cykl spotkań poświęcony kamienicom Starego Miasta w Warszawie.
Kolejne gawędy o kamienicach staromiejskich planujemy w dniu 25 listopada o godzinie 17:00.
Panowie Sebastian Lenart i Andrzej Sołtan zaprezentują swoją bogatą wiedzę varsavianistyczną kontynuując przerwaną pandemią opowieść.
Projekt realizowany jest przez Fundację Bez Wizy we współpracy z Biblioteką Publiczną m. st. Warszawy i Oddziałem Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, a finansowany przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. Kilka słów o projekcie.
Przeciętny mieszkaniec Warszawy niezbyt wiele wie o jej zabytkach. Jeśli już, to jego wiedza ogranicza się do historii obiektów sakralnych i publicznych. A przecież Warszawę tworzyło przede wszystkim mieszczaństwo – kupcy i rzemieślnicy. Poprzez cykl gawęd o staromiejskich kamienicach chcemy zaciekawić odbiorców nie tylko historią obiektów, ale także ich mieszkańców. Zwłaszcza, że literatura na ten temat jest dość ogólnikowa i zazwyczaj ogranicza się do suchych danych historycznych i architektonicznych. Niewiele można się z nich dowiedzieć o mieszkańcach. Turyści, warszawiacy, ba, nawet zawodowi przewodnicy często narzekają na brak informacji, jak się w takiej kamienicy mieszkało, kto był jej właścicielem, a kto lokatorem. Stąd pomysł na gawędy wybitnego varsavianisty, Andrzeja Sołtana oraz Sebastiana Lenarta, o poszczególnych budynkach, ich mieszkańcach oraz stosunkach i zależnościach pomiędzy użytkownikami.
Spotkania obejmują, oprócz podstawowej wiedzy o losach budynków, informacje o mieszkańcach (często wcale nie najbardziej znanych), ciekawostki architektoniczne, informacje o aprowizacji, higienie i codziennym życiu lokatorów. Prowadzący prześledzą zmiany cywilizacyjne warszawskiej struktury miejskiej. Na podstawie wieloletnich badań własnych, źródeł historycznych i prasy powstaną gawędy o śródmiejskich kamienicach, urozmaicone anegdotami, tekstami literackimi i materiałami reporterskimi. Opowieści o historii poszczególnych kamienic są punktem wyjścia do opowiedzenia losu ludzi, miasta i szerszych rozważań historycznych. Każda z kamienic związana jest z losami wielu rodzin mieszczańskich wrastających w Warszawę z pokolenia na pokolenie i tworzących historię miasta. Gawędy o kamienicach są pretekstem do opisu dziejów rodów związanych z dworem królewskim, a jednocześnie silnie budujących tradycje o patriotycznym charakterze. Wyjątkowość projektu polega na tym, że Andrzej Sołtan jest uznaną postacią w gronie profesjonalistów, zajmujących się tematyką varsavianistyczną. Jest specjalistą najwyższej klasy, posiada dar edukatorski i potrafi w sposób gawędziarski przekazywać wiedzę. Ponadto uczestnicy mogą poszerzać swą wiedzę nie tylko biernie, ale również w sposób czynny, korzystając z możliwości włączenia się do rozmowy. Można by to porównać do kultowych rozmów o kinie (w TVP przed laty) Zygmunta Kałużyńskiego i Tomasza Raczka, z tym, że my damy również pole do aktywności uczestników.
Nadal obowiązują reguły oraz przestrzeganie zasad dotyczących zasłaniania nosa i ust. Z uwagi na limit uczestniczących (15 osób) prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsca: cn7@biblioteka.waw.pl lub pod numerem 22 827 56 73.