Co w życiu jest ważne? Jak wypowiadać się w elegancki sposób? Jak myśleć logicznie i perspektywicznie? Co ma racjonalność do filozofii? Skąd się biorą zabobony? Czy logika jest trudna? O tym właśnie była mowa podczas webinaru dr. Rafała Szprynca o rozumieniu ojca Bocheńskiego filozofii. Podczas spotkania online została również zaprezentowana wystawa o bohaterze projektu. Partnerem projektu jest Fundacja PZU.
– Ojciec Bocheński to człowiek, któremu bliska była tematyka Polski, tożsamości, patriotyzmu, wychowania młodego pokolenia. Całe swoje dorosłe życie poświęcił temu, aby młody człowiek zrozumiał co w życiu jest najważniejsze. Chciałabym tym moim zainteresowaniem zarazić młodzież, dorosłych i osoby starsze – podkreślał dr Szprync podczas webinaru, które odbyło się 13 kwietnia w MAL Spotykalnia o godz. 18, i było transmitowane na żywo. Ze względów pandemicznych biblioteka zorganizowała warsztaty i wystawę w trybie online. Nagranie jest nadal dostępne na kanale YouTube Biblioteka Bemowo, a ponadto został przygotowany film z webinarium i wernisażem wystawy i zamieszczony również w ramach tychże przestrzeni.
Inspiracją do stworzenia projektu było ustanowienie o. Bocheńskiego patronem roku 2020 przez izbę wyższą Parlamentu RP. – Ten projekt we wspaniały sposób podkreślił historyczne znaczenie tej postaci dla polskiej kultury, historii i nauki. Temat nie należał do łatwych, ale zaintrygował mnie, chciałem o tym posłuchać. Dzięki przystępności w przedstawianiu tematu przez prowadzącego wykład było bardzo inspirująco – mówi jeden z uczestników webinaru.
W trakcie wykładu zaprezentowano również wystawę, która zawierała wyjątkowe szkice wykonane przez osoby sympatyzujące z biblioteką. – Przemawia do mnie jej oryginalność. Przyznam, że na nowo odkrywam sztukę i filozofię. Tego mi było potrzeba – podkreśla uczestniczka wykładu.
Projekt „Filozofuj z ojcem Bocheńskim” jest unikatowy, bowiem prezentacja sylwetki i głównej myśli filozoficznej dominikanina, polskiego myśliciela i patrioty, odbyła się w Miejscu Aktywności Lokalnej Spotykalnia w przestrzeni galerii handlowej dostępnej dla każdego odbiorcy. Wprawdzie uczestnictwo początkowo zakładane było w formie stacjonarnej – ze względu na obostrzenia zostało zmienione na tryb online. – Widać, że gości galerii zakładają przez szyby Spotykalni i oglądają wystawę – mówi koordynatorka miejsca Adrianna Zagórska.
Ponadto w ramach projektu w placówkach biblioteki na Bemowie można odnaleźć literaturę tematyczną z możliwością wypożyczenia i zgłębiania tematu, a także zakładki z ponadczasowymi cytatami filozofa.
Wykład dr. Rafała Szprynca dostępny jest na kanale YouTube bemowskiej Biblioteki -> Wykład