Dotyczy:

Czy młodzież potrzebuje Biblioteki? TikTok-owy challenge na Bemowie

TikTok jest obecnie ulubioną aplikacją nastolatków. Każdego dnia na TikTok-u pojawia się wideo z nowymi układami tanecznymi, tutorialami makijażowymi i różnego typu wyzwaniami. Dzięki niej młodzi ludzie prezentują swoje umiejętności taneczne, wokalne i aktorskie. – Wpadliśmy na pomysł spotkania w realu naszych młodszych czytelników z bemowskich placówek oświatowych z TikTok-erami. Zależało nam również na pozyskaniu nowych użytkowników naszej Biblioteki w bemowskich szkołach. TikTok Tour miał być pierwszą tego typu inicjatywą w Warszawie. Niestety nowa rzeczywistość epidemiczna wymusiła zmiany. Zdecydowaliśmy się więc na spotkania on-line – wspomina Anna Fiszer-Nowacka, dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo.  
 
Zorganizowano cztery spotkania z TikTok-erami w mediach społecznościowych Biblioteki. Każde z nich zakładało prezentację premierowego filmu nagranego przez TikTok-erów, zaś dzień po premierze, czyli w niedziele, nastolatkowie mieli okazję osobiście porozmawiać z bohaterami filmów podczas popołudniowego live-chata na Facebooku. 
 
Interakcja z biblioteką 
Począwszy od 9 maja w spotkaniach wzięli udział: Sebastian Kowalczyk, Mans Vechess, Roksana Orłowska, Paulina Paola oraz Ula i Krystian. Każdy z nich podzielił się swoimi doświadczeniami dotyczącymi tego, co jest ważne w ich życiu, jakie potencjały drzemią w każdym z nas, jak można wyrażać swoje pasje oraz jak otwierać się na innych. Prezentacje zostały połączone z warsztatami, rozmowami o książkach i interaktywnymi zabawami. – Naszym założeniem było pokazanie młodzieży, że Biblioteka to nie tylko półki z książkami i kojarząca się z nimi nuda, ale wiele ciekawych warsztatów realizowanych dla każdej grupy docelowej, włączając w to właśnie ich. Zależało nam na tym, ażeby wywołać interakcję z nimi, która nie tylko wyzwoli chęć przyjścia do nas czy też włączenia się do proponowanych inicjatyw, ale także korzystania z naszych zasobów – podkreśla Joanna Braun, koordynator projektu. 
 
Testowanie nowych rozwiązań 
Zasięgi spotkań on-line okazały się być zaskakujące. Mimo stosunkowo niewielkiej liczby młodych uczestników live chatów oglądalność wzrosła do kilku tysięcy. Wśród odbiorców byli stali użytkownicy bemowskiej Biblioteki, ale również przybyło kilkudziesięciu zupełnie nowych zainteresowanych. Testowana inicjatywa zyskała popularność młodych użytkowników internetu, jednak na efekt należy zaczekać. – Jesteśmy otwarci na nowości, testujemy rozmaite rozwiązania, przyglądamy się i poddajemy je analizie. Nadal poszukujemy właściwego sposobu na dotarcie do szerszej grupy odbiorców, zwłaszcza do młodzieży – mówi dyrektor Fiszer-Nowacka. 
 
Pasje jako sposób na młodzież 
Próba zderzenia środowiska pochłoniętego literackimi refleksjami z klimatem młodych okazała się być niemałym wyzwaniem. Każdy z młodych artystów prezentował własną interpretację książek, które miały wpływ na kształtowanie ich życia i postaw; miał również własny sposób wyrażania swoich myśli. – Każdy na swój oryginalny sposób wyrażał siebie i nawiązywał dialog ze swoimi fanami i właśnie to w tym projekcie było najbardziej urzekające i inspirujące. Projekt pokazał próbę znalezienia drogi do młodych, dotarcia do nich i nawiązania z nimi interakcji. I to się udało, natomiast warto nadal rozważać kolejne formy promowania czytelnictwa, z innowacyjnym, być może indywidualnym przekazem do młodych, by ich zachęcić do pozostania w Bibliotece i aktywnego uczestniczenia. Nasza biblioteka, nasze placówki, nasze wielorakie projekty, to miejsca spotkań, do których chce się wracać. Nie tylko z książkami, ale przede wszystkim z ludźmi, ich pasjami, niezwykłymi wydarzeniami. Nieustająco będziemy podejmować działania i wspierać przedsięwzięcia promujące najbardziej znaczące zjawiska literatury. To nasz priorytet – zaznacza dyrektor Fiszer-Nowacka.