23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. “Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją” – podkreśla UNESCO w przesłaniu tegorocznego święta.
Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
W 2008 roku Polska Izba Książki, inicjator obchodów tego święta w Polsce, zaprosiła Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Izbę Księgarstwa Polskiego oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich do współpracy przy organizacji obchodów. Powstał Komitet Porozumiewawczy wspierany przez Instytut Książki. Co roku w tym dniu odbywają się imprezy, konkursy i inne wydarzenia związane z książką i czytaniem. W księgarniach odbywają się weekendy z różą, a w bibliotekach spotkania i warsztaty. W niektórych regionach Polski w obchody włączyły się samorządy i urzędy lokalne.
Epidemia koronawirusa i związane z tym ograniczenia sprawiły, że w tym roku obchody święta przeniosły się do przestrzeni wirtualnej. Uczestnicy święta mogą wziąć udział między innymi w:
akcji czytelniczej #ksiazkanakryzys (portal Granice.pl), wydaniu specjalnym cyklu spotkań “Książki mojego życia” (sieć księgarń i festiwal Big Book) z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, wirtualnej akcji “Wiersze w mieście” (EUNIC Warszawa). Więcej informacji o tegorocznych obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich znajduje się na stronie Instytutu Książki.
Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez Facebooku #StayAtHome i #WorldBookDay.
Źródło cytatu: PAP, Agata Szwedowicz za UNESCO