Z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa odwołane zostały wszystkie wydarzenia kulturalne, w tym spotkania autorskie. Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Dehnel, Urszula Zajączkowska, Michał Rusinek. Przez cały tydzień, codziennie o 18:00, pisarki i pisarze zrzeszeni w Unii Literackiej będą organizować spotkania z czytelnikami online w ramach akcji “UL z książkami”. To jedna z kulturalnych inicjatyw internetowych, które pomagają nam wspólnie przetrwać trudny czas kwarantanny – #zostańwdomu z kulturą.
“Drodzy czytelnicy, zwracamy się do Was, ponieważ w warunkach kwarantanny bardzo nam was brakuje, a niewykluczone, że odwzajemniacie tę tęsknotę. Imprezy kulturalne, w tym spotkania autorskie, zostały odwołane i wszyscy staramy się siedzieć w domu, więc pomyśleliśmy, że spotkamy się z Wami zdalnie. Dlatego też już od poniedziałku 16 marca pisarki i pisarze zrzeszeni w Unii Literackiej będą codziennie o 18:00 spotykali się z tymi, którzy chcą nas oglądać, w ramach akcji «UL z książkami». Przez trzy kwadranse ktoś z nas będzie czytał rzeczy stare i nowe, rzadkie cymesy i nagradzane bestsellery, a nawet książki jeszcze niepublikowane, a może odpowiadał na pytania czytelników – wszystko zależy od autorek i autorów” – zapowiada stowarzyszenie.
Poniedziałek – Zygmunt Miłoszewski
facebook.com/Zygmunt.Miloszewski
O godz. 18:00 na swoim facebookowym profilu Zygmunt Miłoszewski czytał fragmenty swojej najnowszej książki, której premiera zapowiadana jest na czerwiec. “Nową książkę skończyłem tydzień temu, premiera w czerwcu, ale superhiperprzedpremierowo pierwszy rozdział wydukam dla Was online. Thriller częściowo medyczny, więc na czasie” – napisał autor.
Wtorek – Magdalena Grzebałkowska
facebook.com/magda.grzebalkowska
Autorka książki “Beksińscy. Portret podwójny” i innych będzie czytać swoje dawne reportaże. “Żywot reportażu jest krótki. Dziś w gazecie, jutro ślad po nim ginie. Jestem reporterką od dwudziestu czterech lat i sama już nie wiem ile tekstów napisałam. A gdyby tak wrócić do któregoś? Tylko na chwilę, jednorazowo, w tym dziwnym czasie przywrócić pamięć dawnej historii? Wygrzebię coś dla Was w archiwach, wpadnijcie do mnie we wtorek na strych, to Wam przeczytam” – napisała autorka.
Środa – Jacek Dehnel
facebook.com/jacek.dehnel
W środę Jacek Dehnel będzie czytać fragmenty swojej powieści “Ale z naszymi umarłymi”. “Jak epidemia – to koniecznie w Polsce. Czytam fragmenty «Ale z naszymi umarłymi», powieści o tajemniczym wirusie narodowej zombifikacji.
Czwartek – Urszula Zajączkowska
facebook.com/ula.zajaczkowska.9
W czwartek przyjdzie czas na poezję. “Zapraszam do siebie do ogrodu w Wołominie. Rozpalę Wam ogień. Przy nim poczytam «Patyki, badyle» i wiersze, także całkiem nowe. Usiądźcie ze mną – wpadajcie!” – zachęca autorka.
Piątek – Michał Rusinek
facebook.com/mmrusinek
Pisarz, literaturoznawca i były sekretarz Wisławy Szymborskiej zapowiada: “W czasie siedzenia w domu najlepiej jest poczytać «Wierszyki domowe». Znajdziecie w nich niezwykłe historie zwykłych przedmiotów i pomysły na zabawę tym wszystkim, co składa się na dom. Albo po prostu mieszkanie. No, może nie wszystkim. Poza tym poczytamy «Wierszyki rodzinne», bo w domu siedzimy teraz ze swoimi rodzinami. A wiecie, że mamy kilku wspólnych przodków? Jakich? Dowiecie się w piątek. Zapraszam!”
“Czytania są, oczywiście, bezpłatne – mamy jednak do was prośbę. Pisanie to nie tylko siedzenie przy kartce czy klawiaturze – w Polsce nieliczni twórcy literatury są w stanie utrzymać się z samego wydawania książek; wielu żyje w znacznej części z honorariów za spotkania autorskie, występów na festiwalach literackich, itd. A zatem, podobnie jak aktorzy czy muzycy, stracili teraz źródło dochodów, a że żyją często z miesiąca na miesiąc, bez oszczędności, ich sytuacja stała się bardzo ciężka. Unia Literacka rozpoczyna zatem zbiórkę na pomoc socjalną dla pisarek i pisarzy (nie tylko członkiń i członków naszego stowarzyszenia), którzy z powodu pandemii znaleźli się w finansowych kłopotach” – zapowiada stowarzyszenie. Zrzutka: https://zrzutka.pl/7y7brm.
Założone w zeszłym roku Stowarzyszenie Unia Literacka ma na celu m.in. bronienie praw pisarzy oraz promowanie dobrych praktyk na rynku książki. Prezesem został Jacek Dehnel, sekretarzem Zygmunt Miłoszewski, a skarbnikiem Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Stowarzyszenie ma reprezentować “interesy twórców i twórczyń literatury” (zwłaszcza w zakresie praw autorskich), “aktywizować i integrować” środowisko literackie, chronić “wolności wypowiedzi” oraz upowszechniać literaturę i czytelnictwo. Członkami jest już około 60 pisarzy m.in. Sylwia Chutnik, Magdalena Kicińska, Dorota Masłowska, Magdalena Grzebałkowska, Witold Szabłowski, Olga Tokarczuk, Adam Wajrak i Ewa Winnicka.